Pirmatskaņojums Radioteātrī. Liepājas radio teātris piedāvā Noras Ikstenas garstāsta "Besa" iestudējumu. 1. daļa.

Režisore Karīna Tatarinova. Skaņu režisore, mūzikas autore Milda Ziemane. Lomās: Inese Kučinska, Egons Dombrovskis, Kintija Stūre, Gatis Maliks, Signe Dancīte un Karīna Tatarinova.

2024.gada ieraksts.

Liepājas Radio teātrī tapuši vairāki Noras Ikstenas darbi, valodas gleznainuma un skanējuma dēļ tie īpaši piemēroti radio formātam. „Besa” izdota 2012. gadā, lai gan sarakstīta krietni agrāk. Tas ir stāsts par vienkāršu sievieti, kuru piemeklē mīlestība.

„Stāsts par dzīves pabērnu, iespējams – par karmu, kuru mums atstāj vecāki. Par cilvēku, kurš klusi un nemanāmi staigā mums blakus, kurš mīlestību, prieku atrod ikkatrā mazākā lietā un dzīves piedāvājumā, un patiesi izbauda to. Nav atbildes, kapēc ar kādu, kurš ir tik ļoti mīloša būtne kā Besa, notiek tas, kas notiek. Bet Noras stāsts, manuprāt, ir tik ļoti pilns ar cerību un pārliecību – arī no visdziļākās bedres var izkāpt,” par „Besu” saka Karīna Tatarinova.

Darbs Liepājas Radio teātrī notiek ar pašas autores – Noras Ikstenas – atbalstu, kura par savu darbu stāsta: „Reiz savas omītes mājas bēniņos, netālu no Odzienas, atradu vēstuļu sainīti. To brīdi atceros. Bija vasara, Latvijas saule iespīdēja putekļu aizmirstībā, un es tās sāku lasīt. Iztēlojos cilvēkus, kuri viens otru mīlējuši, rūpību, ar kādu viņi viens otram vēstules rakstījuši. Un tad pie manis atnāca Besa – Dieva dotais cilvēciņš, kura arī alkst lielas mīlestības. Viss notika reizē. Laiki saslēdzās, aizgājušie atdzīvojās un manā iztēlē piedzima Besa. Izgāju ārā, vasaras dienas vidū. Laikam bites zumēja gaisā. Bet man likās – mīlestība. Tagad tā izskanēs Liepājas Radio teātrī. Mīlestība nebeidzas.”

Galveno – Besas lomu – iestudējumā atveido aktrise Inese Kučinska.

„Ar Inesi esmu strādājusi jau vairākkārt, un tas vienmēr ir bijis ļoti interesants process. Jo īpaši man kā dramatizējuma režisorei, kad dodu kādu uzdevumu personāža traktējumam/raksturam, un dzirdu, redzu (!) tūlītēju rezultātu,” par aktrises izvēli saka Karīna Tatarinova. „Inese ir ļoti elastīga un arī radoša savā izpildījumā. Ja iepriekš mūsu sadarbība ir bijusi uz mazākiem fragmentiem audio darbos, tad „Besa” ir mūsu lielais kopdarbs. Un esmu ļoti gandarīta, kā Ineses Besa no biklas, dzīves sistas, bet ļoti maigas, pat bērnišķīgas sievietes transformējas tikpat maigā, bet daudz stabilākā, stiprākā būtnē. Kā es saku – Besai stāsta beigās izaug spārni un Ineses sniegumā to nepārprotami var dzirdēt. Kā vienmēr – ļoti niansēts, smalks, psiholoģiski dziļš sniegums.”