"Zlatas ceļš". Dzintara Tilaka grāmatas lasījums. 1. daļa. Dramatizējums un režija Valdis Lūriņš. Komponists un skaņu režisors Valdis Zilveris. Galvenajā lomā Ieva Estere Barkāne.

1. daļa

Zlatas tētis ir ukrainis, mirusī māmiņa – latviete. Zlata ir Ukainā. Karš. Drošības pēc tētis ir aizvedis viņu pie draudzenes Olenkas. No tēta nav ziņu divas dienas. Fronte tuvojas. Kas notiks ar vecomāti, kura spītīgi negrib pamest savu māju? Tētis nolemj braukt viņai pakaļ. Zlata tēti vienu nelaidīs, brauks līdzi. Pusceļā tētis aptur mašīnu. Zlatai jāizkāpj un jāgaida, kad tētis brauks atpakaļ. Ar vecomāti. Sākas Zlatas ceļš.

Zlatas lomā Ieva Estere Barkāne. Zlatas tētis – Voldemārs Šoriņš. Māmiņas balss – Ieva Parša.

Grāmatā aprakstītos notikumus vēl stāsta Dace Bonāte, Madara Botmane, Liene Sebre, Ivars Puga, Ainārs Ančevskis, Jānis Skanis, Kārlis Eglīte un Valdis Lūriņš.

Iestudējuma režisors un kompozīcijas autors Valdis Lūriņš. Skaņu režisors un mūzikas autors Valdis Zilveris.

Redaktore Dzintra Matuzāle. Producente Māra Eglīte.

Ierakstīts 2023. gadā.

Stāsta grāmatas autors Dzintars Tilaks:

"Šī grāmata tapa, kad mēs jau mēnešiem ilgi no attāluma sekojām Krievijas plaši uzsāktajam karam Ukrainā. 2022.gada 24.februāris pārvērta daudzu cilvēku dzīves, sadragāja likteņus un dzīvības. Bija sācies tas, kam šobrīd neredzam beigu. Statistika sausi piemin šajā karā nogalinātos bērnus. Bet cik bērnu ir cietuši šajā karā, uz mūžu zaudējot savu veselību, zaudējot tuviniekus? Cik bērniem nācās nelaikā atvadīties no savas bērnības, kļūstot pieaugušiem pāris mēnešu laikā, lai izdzīvotu?

Šī grāmata ir kā izaicinājums man pašam – iztēloties, iejusties, saprast un parādīt neliela cilvēka pārdzīvojumus, zaudējumus un sāpes. Neklātienē izjust Ukrainu, tās ciemus, ceļus, cilvēku sadzīvi un arī mazliet citādu mentalitāti.

Iespējams, ka grāmata nebūtu tapusi, ja vien ilgu laiku man nebūtu iespējas ikdienā tikties ar kādu Ukrainas ģimeni, kas apmetās mūsu mājās. Sarunas, prieki un asaras, stāsti, atmiņas, detaļas – tas viss iegūla gluži vai zemapziņā, lai pamazām taptu stāsts par meiteni un viņas ceļu uz glābiņu no kara. Par meiteni, kura dodas uz Latviju.

Aļona. Šī jaunā sieviete no Harkivas palīdzēja man ar padomu izstāstīt stāstu par Ukrainu. Daudzas stāsta detaļas ir ņemtas no patiesiem notikumiem, citas manis izdomātas, pieļaujot, ka tas tā varētu notikt.

Uzrakstot grāmatu par meiteni vārdā Zlata, es jau pats noticēju, ka viņa tiešām kaut kur ir, ka viņa ir tieši tāda un ka ar viņu dzīvē viss būs labi."