Luīzes Pastores sērijas "Mākslas detektīvi" ceturtās grāmatas "Maska" 4. lasījums. Nobeigums.

Radioteātris ar prieku paziņo, ka operācija „MASKA” beigsies patiesi laimīgi. Bronzas cilvēka noslēpums tiks atklāts!

Teo savā detektīva piezīmju grāmatiņā ierakstīs:

  1. "Mākslas darbs ir no manis neatkarīgs objekts, kas dzīvo savu dzīvi." Tā ir teicis gleznotājs un performanču mākslinieks Miervaldis Polis, kuram vienmēr paticis mulsināt cilvēkus, piemēram, dodoties Rīgas ielās no galvas līdz kājām nokrāsotam bronzā. Neparastais Bronzas cilvēks veica vairākas mākslas performances, piemēram, kopā ar draugu pie Laimas pulksteņa tirgoja saulespuķu sēkliņas.
  2. Un Helsinkos īpašā “valstsvīru apspriedē” tikās ar Balto cilvēku – viscaur balti nokrāsoto somu mākslinieku Roju Vāru.
  3. Savukārt, ieinteresētu ļaužu pūļa priekšā uzrāpās uz sena postamenta, tēlodams pieminekli – līdzīgu tam, kas bija uzstādīts padomju valsts vadonim Ļeņinam.
  4. Uzgleznotās lietas Polis spējis attēlot tik precīzi, ka skatītājam tās grūti atšķirt no reālajiem priekšmetiem – piemēram, pannā uzceptas olas, kas izskatās ēdamas.
  5. Jaunībā Miervaldi Poli vilināja pasaules iepazīšana un eksotiski ceļojumi. No padomju valsts tolaik izbraukt bija liegts, tādēļ mākslinieks ceļoja iztēlē, savus klejojumus reālās un nereālās vietās attēlojot mākslas darbos. Tā viņš izgudroja gigantiskiem pirkstiem nosēto Kolosu salu un iegleznoja sevi pasaulē slavenos mākslas darbos.
  6. Mākslinieks nodibināja “Egocentru” – īpašu organizāciju ar uzdevumu iepazīt pašam sevi - un ir tā vienīgais biedrs. Tika radīts Egovizors – televizors, kurā vērot savu atspulgu, – un māksliniekam pašam sev par īpašiem nopelniem piešķirtie Egocentra ordeņi. Reiz Polis sarīkoja izstādi, kurā mākslas darbu vietā bija izstādījis pats sevi.
  7. Un gleznas Miervaldis Polis mēdza “parakstīt” ar pirkstu nospiedumu.

Bet vai ar šo ierakstu detektīva piezīmju grāmatiņā viss beigsies?

Radioteātris par to nav pārliecināts, jo sērijas „Mākslas detektīvi” autorei Luīzei Pastorei jau bijusi tikšanās ar Rīgas pēdējo ķēniņu. Iespējams, tuvojoties Ziemassvētkiem, arī Tu viņu iepazīsi. Tātad – turpinājums sekos.

Bet tagad – baudi vasaru!

Teicējs Edmunds Freibergs,

Teo - Emīls Krūmiņš,

Poga - Annija Putniņa.

Pārējās lomas ierunājuši Baiba Broka, Laila Kirmuška, Kristaps Ķeselis, Ģirts Krūmiņš, Edgars Lipors. Skaņu režisori Ivo Tauriņš un Ģirts Bišs, režisors Juris Jonelis.

2018.gada ieraksts.

Projekts Re!Starts. Projektu atbalsta: