Māra Runguļa grāmatas „Pastaiga mirušo pilsētā jeb Pārupes spoku stāsti” iestudējums. 1.daļa

Iestudējuma režisore Liena Šmukste kopā ar Anniju Putniņu, Sandiju Dovgāni, Lindu Rutuli-Treimani, Emīlu Krūmiņu, Edgaru Kaufeldu un Ģirtu Krūmiņu izstāsta gan ticamus, gan neticamus stāstus, mazliet biedējošus un pat ļoti šaušalīgus stāstus.

Māra Runguļa grāmata “Pastaiga mirušo pilsētā. Pārupes spoku stāsti” ir oriģināls garstāsts ar pētniecisku mūsdienu folkloras bāzi. Kopš 1980. gadu vidus rakstnieks Māris Rungulis, dažādos Latvijas novados vācot bērnu vidē iecienītos šausmu un joku stāstus, kas apkopoti un izdoti viņa sastādītajos mūsdienu bērnu folkloras krājumos “Spoku stāsti”, “Joku stāsti”, “Kungu kapsētas spoks” u.c., ir sakrājis simtiem mutvārdu folkloras sižetu – īsus, koncentrētus, anekdotiskus stāstu metus, kas orientēti uz iespaida panākšanu ar minimāliem izteiksmes līdzekļiem. Šie materiāli izmantoti jaunākā garstāsta veidošanā.

1. daļa

Viņi, Pārupes bērni, no skolas uz mājām tika vienīgi pa trosēs iekārtu tiltu. Parasti rudās dvīņumāsas Elīza un Lizete ar saviem sarkanajiem divriteņiem aizminās pirmās. Gatis, kas dzīvoja vistuvāk, tiltu un mājas ātri vien sasniedza, ejot pa līkumotu upmalas taku gar Stāvkrastu. Bet Dāvis un Daniela jau kopš mācību gada sākuma uz mājām pārāk nemēdza steigties. Viņi, stundām beidzoties, vispirms cauri vecajam ābeļdārzam devās uz avotiņu, piepildīja savas ūdens pudeles un tad vēl ilgi sēdēja uz dzirnavu aizsprosta lielajiem akmeņiem, un klasē nevienam nebija šaubu, ka viņi ir pārītis, kas nespēj vien atvadīties.

Bet tajā trešdienā pēc Skolotāju dienas, kad klases audzinātāja bija paziņojusi par projektu nedēļu, notika gandrīz vai brīnums – pēc stundām Elīza un Lizete nesēdās uz divriteņiem, Dāvis un Daniela nedevās uz avotiņu pēc ūdens. Visi pieci Pārupes bērni kopā nāca pa citu ceļu – cauri ciematam. Tad, stāvot uz trošu tilta, galu galā vienojās, ka visi kopā veidos vienu atsevišķu projektu – Pārupes stāstus.

1. daļā skan stāsti Smiekli zirga balsī, Naktsvijoles, Divi zārkā, Kapu zvans, Pastaiga mirušo pilsētā, Vecenīte uz ceļa.

Skaņu režisors Andis Ploks. Redaktore Dzintra Matuzāle. Producente Māra Eglīte.