Jaunums Radioteātrī. Māra Runguļa grāmatas „Pastaiga mirušo pilsētā jeb Pārupes spoku stāsti” iestudējums. 2.daļa.

Iestudējuma režisore Liena Šmukste kopā ar Anniju Putniņu, Sandiju Dovgāni, Lindu Rutuli-Treimani, Emīlu Krūmiņu, Edgaru Kaufeldu un Ģirtu Krūmiņu izstāsta gan ticamus, gan neticamus stāstus, mazliet biedējošus un pat ļoti šaušalīgus stāstus.

Māra Runguļa grāmata “Pastaiga mirušo pilsētā. Pārupes spoku stāsti” ir oriģināls garstāsts ar pētniecisku mūsdienu folkloras bāzi. Kopš 1980. gadu vidus rakstnieks Māris Rungulis, dažādos Latvijas novados vācot bērnu vidē iecienītos šausmu un joku stāstus, kas apkopoti un izdoti viņa sastādītajos mūsdienu bērnu folkloras krājumos “Spoku stāsti”, “Joku stāsti”, “Kungu kapsētas spoks” u.c., ir sakrājis simtiem mutvārdu folkloras sižetu – īsus, koncentrētus, anekdotiskus stāstu metus, kas orientēti uz iespaida panākšanu ar minimāliem izteiksmes līdzekļiem. Šie materiāli izmantoti jaunākā garstāsta veidošanā.

2. daļa

Projektu nedēļas laikā Pārupes 6. klases skolēni vienojās veidot kopīgu projektu “Pārupes spoku stāsti”. Lai to izmēģinātu, Gatis un Dāvis, Daniela un dvīņu māsas Lizete ar Elīzu kādas oktobra piektdienas miglainā vakarā – nu īstā veļu laikā! – ieradās ciemos pie Gata un cits citam stāstīja savus jauni savāktos spoku stāstus. Viss noritēja gludi (ar nelielu baidīšanos un savstarpēju zobošanos) līdz brīdim, kad dvīnes abas kopā izstāstīja notikumu par pusnakts kapu vecenīti. Tikko šis stāsts beidzās, pie ārdurdurvīm atskanēja uzstājīga klauvēšana...

Vai no teātra izrādes jau bija atgriezušies Gata vecāki? Vai kāds svešs vēlējās ielauzties mājā? Bērni baidījās pat skaļi minēt, ka ar pēdējo stāstu varbūt nejauši ir izsaukuši baiso kapu vecenīti ar čērkstošo balsi, no kuras jau vien drebuļi visiem skrēja pa kauliem.

Beidzot Gatis gausiem soļiem devās atvērt durvis, bet tur neviena nebija. Ieslēguši visas iespējamās āra gaismas, bērni, rokās saķērušies, apgāja mājai apkārt. Tomēr tuvumā neko aizdomīgu nepamanīja.

Ātrāk par citiem atgriezies siltumā un vēl piemetis malku kamīnam, Gatis devās uz virtuvi vārīt tēju. Krūzē iebēris upes mētru lapas, viņš vēl gaidīja uzvārāmies ūdeni, kad laukā izdzirda spalgus spiedzienus un kliedzienus. Tad smagi soļi nodārdēja vējtverī un atsprāga ārdurvis. Tūlīt arī priekšnamā kā lidot ielidoja dvīņu māsas Lizete un Elīza. Un stāstīšana turpinājās.

2. daļā skan stāsti Lielas, sarkanas pēdas, Spoka roka, Māja Grantskalnā, Līgava, Viena pati pagrabā, Baltie cimdiņi.

Skaņu režisors Andis Ploks. Redaktore Dzintra Matuzāle. Producente Māra Eglīte.