Radiouzvedums "Dzīvot, lai izstāstītu". Lidijas Lasmanes-Doroņinas dzīvesstāsts Ingas Ābeles grāmatas "Lidijas ziediņi" lappusēs. 1. daļa.

Lasa Lidija Pupure, lasa un komentē Inga Misāne. Režisors Valdis Lūriņš. Skaņu režisors Valdis Zilveris.

2024. gada ieraksts.

Lidija Lasmane-Doroņina (dz. 1925), latviešu disidente un PSRS okupācijas laika pretošanās kustības dalībniece, četrpadsmit no savām jubilejām piedzīvoja padomju cietumos un lēģeros.
Gara spēks un mīlestība pret savu tautu Lidijai pēc izciestajiem pazemojumiem ļāva atgriezties brīvā valstī un ar uzviju svinēt Dievu, Latviju un kuplo mazbērnu pulku, ar katru savu soli, ar katru stāstu aizlūdzot par tiem, kuri neatgriezās no kara lauka, lēģeriem un izsūtījumiem.

Dzīvot, lai izstāstītu, — tāda ir Lidijas sūtība, tāpat kā saulrieta skaistums vēsta par bijušo dienu.

Grāmata atstāj ļoti spēcīgu iespaidu, liek krustu šķērsu atkal pārdomāt mūsu vēsturi un arī šodienu, cilvēka dzīvi vispār, bet visvairāk jau to, kas ir tas pamats, kas daļai cilvēku dod īpašo spēku pretoties režīmiem un pat vissmagākajos brīžos tomēr nesalūzt un nepadoties. Šādu nelokāmu cilvēku kopumā nav daudz, jo cilvēkam jau tomēr ir raksturīgi baidīties no represijām, pazemojumiem, fiziskām un garīgām ciešanām.