Pirmatskaņojums. Mūsdienu latgaliešu prozas spilgtākie rakstītāji. Esejas no Valentina Lukaševiča krājuma “Casnāgu maizeitis” (2021).

Lasa Kristaps Rasims. Ieraksta mākslinieciskais vadītājs Kristaps Rasims.

2024. gada ieraksts.

Literatūrzinātnieks un rakstnieks Valentins Lukaševičs (dz. 1968) plašāk zināms kā dzejnieks, pirmo postmoderno latgaliešu literatūras darbu līdzautors. Krājumā “Casnāgu maizeitis” gluži kā uz viena šķīvja apkopotas 39 kanapē maizītes – esejas, kuras pats autors latgaliski sauc “padūmuošonys”. Tās radušās laika posmā no 2004. gada un ik vārdā nes līdzi vienkāršas patiesības, dzīves gudrības un skaistu humoru bez liekvārdības.

“Casnāgu maizeitis” dzejniece un publiciste Anna Rancāne sauc par labu un īsteni dzīvu grāmatu: “Tādas grāmatas kā Valentīna Lukaševiča “Casnāgu maizeitis” literatūrā nav tik bieža parādība. Latgaliešu literatūrā es pat īsti nevarētu pateikt kādu analogu. Varbūt to varam salīdzināt ar Imanta Ziedoņa epifānijām, bet varbūt nevajag salīdzināt. Šo grāmatu nevar izlasīt uzreiz vienā piesēdienā. Tā jālasa pamazām, pa guldzienam, kā teiktu pats autors. Tu lasi un saproti, ka tev jāatgriežas vēl, jāpalasa un jāsalīdzina ar to, ko tu pats tajā laikā domāji.”

Radiolasījumu veidojusi Latvijas Radio Latgales multimediju studija sadarbībā ar latgaliešu kultūras kustību “Volūda” un studiju “Reiga”.